🗣

Tak twierdzi jeden z bohaterów książki „Światy wzniesiemy nowe” Urszuli Jabłońskiej (Znak, 2022). Zmęczony długimi rozmowami o różnych sprawach mieszkaniec słynnej duńskiej Christianii, w której za pomocą konsensusu decydowano o wielu sprawach.

🤦🏽‍♀️

Znam tę frustrację z pracy z innymi grupami, które starają się działać horyzontalnie. Znam swoją irytację, kiedy w zespołach i kolektywach, których byłam częścią nie mogliśmy osiągnąć porozumienia. Niekończące się dyskusje, z których niewiele wynika i marzenie o tym, żeby znaleźć jakiś sposób, żeby podjąć decyzję. Nie tylko dlatego, że padasz z nóg, albo musisz wyjść coś zjeść

😉

✋🏽

Myślę o tym, że trudno jest robić rzeczy z ludźmi i zawsze działać szybko. Więc warto odczarować kawałek o ekspresowym tempie podejmowania decyzji, który zawsze ma nam towarzyszyć. Ja wierzę w to, że jeżeli pojawiają się obiekcje to one dotyczą czegoś ważnego. Warto je przeanalizować i rozbroić, a najlepiej zintegrować. → Co to znaczy? ✶ Wyobraź sobie, że opracowujesz pomysł dla promocji twojej działalności. Np. chcesz zachęcić młodsze osoby, żeby zainteresowały się tym co robisz. Ktoś proponuje, żeby robić filmy na tik toku. Omawiacie tę propozycję. Pojawiają się obiekcje. Ktoś nie wierzy, że wysiłek włożony w robienie filmów przełoży się na popularność firmy. Ktoś proponuje, żeby to robić na Instagramie, bo słyszał, że tam jest łatwiej zdobyć publiczność, etc. ✶ Nie chcesz pominąć tych głosów, bo one mówią o czymś ważnym. Pierwszy o skuteczności, drugi o świadomym wyborze konkretnej platformy. → Co dalej? → Możesz zmodyfikować propozycję pod kątem obiekcji. ✶ więcej precyzji✶ ustalić czas na testowanie ✶ określić kryteria ewaluacji → A więc w twoim przypadku będzie to: ♥︎ Zrobienie 36 filmów na tik toka w ciągu 3 miesięcy (3 x tygodniowo) i sprawdzenie poziomu zainteresowania działalnością twojej firmy / organizacji pod kątem osób kupujących twój produkt / albo np. uczestniczących w twoich wydarzeniach. ♥︎ Po 3 miesiącach możesz sprawdzić jak działa propozycja, zostać przy niej, zmienić, albo zrobić coś zupełnie nowego.

Konsensus to rządy mniejszości