Przekraczasz moje granice! Szanujesz moje granice. Tu są moje granice. O co w tym wszystkim chodzi i dlaczego granice są ważne?
Granice mówią co w jaki sposób chcesz realizować swoje potrzeby i czego oczekujesz od innych, żebyś mógł / mogła czuć się bezpiecznie i swobodnie w relacjach. Dzięki nim wiesz, kiedy chcesz powiedzieć tak, kiedy nie. Tak klarownie definiuje granice Nedra Glover Tawwab. Skąd to wiesz?
Czujesz! Pojawiają się takie emocje jak różne odcienie złości, smutku lub lęku. Widzisz, że coś ci nie pasuje w tej sytuacji, jest ci niewygodnie, nie chcesz dłużej rozmawiać, być w jakimś miejscu, albo współpracować z kimś. Masz różne granice (jak je systematyzuje Nedra): fizyczne, seksualne, intelektualne, emocjonalne, materialne i czasowe, np.- ktoś stoi zbyt blisko ciebie w metrze (fizyczna) - ktoś pożycza coś twojego i oddaje ci zniszczone, nie chcąc z tym nic zrobić (materialna)- ktoś mówi do ciebie podniesionym głosem i nie reaguje, kiedy mówisz stop (emocjonalna)- ktoś umawia się z tobą i nie przychodzi, nie informując cię co się stało (czasowa)- ktoś dotyka cię w seksualny sposób w sytuacji, kiedy nie wyrażasz na to zgody (seksualna)
Po co ci granice? (za Nedra Glover Tawwab, Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą)- Chronią nas przed przeforsowaniem się- Są elementem dbałości o siebie samą / ego - Określają role w ramach relacji - Stanowią komunikat o tym, jaki zachowania są w danej relacji akceptowalne, a jakie nie- Są parametrem pozwalającym ocenić, czego można się spodziewać w relacji- Są formą prośby wobec innych, by okazali nam życzliwość, szanując nasze potrzeby - Są sposobem komunikowania innym naszych potrzeb - Pomagają budować zdrowe relacjeI co ty na to? Znasz swoje granice?