Moje granice

Przekraczasz moje granice! Szanujesz moje granice. Tu są moje granice. O co w tym wszystkim chodzi i dlaczego granice są ważne?

⚡️

Granice mówią co w jaki sposób chcesz realizować swoje potrzeby i czego oczekujesz od innych, żebyś mógł / mogła czuć się bezpiecznie i swobodnie w relacjach. Dzięki nim wiesz, kiedy chcesz powiedzieć tak, kiedy nie. Tak klarownie definiuje granice Nedra Glover Tawwab. Skąd to wiesz?

⚡️

Czujesz! Pojawiają się takie emocje jak różne odcienie złości, smutku lub lęku. Widzisz, że coś ci nie pasuje w tej sytuacji, jest ci niewygodnie, nie chcesz dłużej rozmawiać, być w jakimś miejscu, albo współpracować z kimś. Masz różne granice (jak je systematyzuje Nedra): fizyczne, seksualne, intelektualne, emocjonalne, materialne i czasowe, np.- ktoś stoi zbyt blisko ciebie w metrze (fizyczna) - ktoś pożycza coś twojego i oddaje ci zniszczone, nie chcąc z tym nic zrobić (materialna)- ktoś mówi do ciebie podniesionym głosem i nie reaguje, kiedy mówisz stop (emocjonalna)- ktoś umawia się z tobą i nie przychodzi, nie informując cię co się stało (czasowa)- ktoś dotyka cię w seksualny sposób w sytuacji, kiedy nie wyrażasz na to zgody (seksualna)

🌈

Po co ci granice? (za Nedra Glover Tawwab, Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą)- Chronią nas przed przeforsowaniem się- Są elementem dbałości o siebie samą / ego - Określają role w ramach relacji - Stanowią komunikat o tym, jaki zachowania są w danej relacji akceptowalne, a jakie nie- Są parametrem pozwalającym ocenić, czego można się spodziewać w relacji- Są formą prośby wobec innych, by okazali nam życzliwość, szanując nasze potrzeby - Są sposobem komunikowania innym naszych potrzeb - Pomagają budować zdrowe relacjeI co ty na to? Znasz swoje granice?