#facylitacja #rozmowa #osad #szum #prognozowanie

Przypomnij sobie, kiedy na Twoje pytanie zespół odpowiadał coś w tym stylu: tak / nie, ponieważ mi się podoba / nie podoba, ktoś powiedział, że / ludzie mówią, że...

Nie ma w tym nic złego, o ile szukasz osobistych osądów. Ale jeżeli chcesz przejść z upodobań do faktów i otrzymać coś bardziej subiektywnego, potrzebujesz też dobrze zarządzić rozmową, żeby przekształcić komunikat osobisty na taki, który jest w większej mierze oparty na obiektywnych przesłankach.

Czytam "Szum" Daniela Kahnemana i myślę sobie jak wiele miał racji pisząc o naszej podatności na różnego rodzaju błędy, które utwierdzają nas w naszym sposobie myślenia i dają poczucie spójności. Niestety takie podejście, ma niewiele wspólnego z krytycznym myśleniem, które jednak daje ogląd innych danych i perspektyw.

Następnym razem siadając do zespołowej rozmowy, obserwuj jak płynie rozmowa. W jaki sposób ludzie formułują swoje zdania? Ile jest w nich faktów? Ile przekonań i emocji? Jak to działa na innych? Czy potrafisz tym nawigować w stronę większej obiektywności? Czegoś co będzie służyć zespołowi albo organizacji a nie jednej czy kilku osobom?

A jeżeli chcesz się nauczyć prowadzenia grupowych rozmów, dobrym kierunkiem jest dla Ciebie facylitacja. Zapytaj mnie o warsztaty albo sesje superwizyjne.

Osądy i rozmowy