Tropem talentów

Wyobraź sobie, że chcesz się nauczyć czegoś nowego.

Niech to będzie gra na ukulele. Nigdy wcześniej nie próbował(a/e)ś tej czynności. Ba, nawet nie trzymał(a/e)ś w rękach samego instrumentu. Od czego zaczniesz?

Tropem braków.

Siedzisz i myślisz o tym, czego nie potrafisz. Nigdy wcześniej nie grał(a/e)ś na żadnym instrumencie. Nie znasz się na muzyce. Nie pamiętasz piosenek. Nie śpiewasz – ani pod prysznicem, ani tym bardziej w grupie. Każda kolejna myśl coraz bardziej zatapia cię w tym co trudne i niedostępne (przynajmniej dla ciebie). W końcu porzucasz swoje marzenie grania na ukulele. Albo zabierasz się za ćwiczenie, ale robisz to z małym przekonaniem i robisz niewielkie postępy, albo jesteś zdeterminowana/y, bo skoro powiedział(a/e)ś „a” to powiesz też „b” i ciśniesz, choć nie sprawia ci to przyjemności.

Tropem talentów.

Myślisz sobie, że nigdy wcześniej nie grał(a/e)ś na ukulele, ale nie możesz się doczekać aż zaczniesz to robić. Jesteś ciekawa/y co się wydarzy – lubisz eksperymenty. Ważna jest dla ciebie systematyczność, więc wiesz, że będziesz chciał/a grać codziennie, chociaż przez 15 minut. Wiesz, że do działania motywuje cię grupa. Co robisz? Szukasz nowych znajomych, z którymi będziesz grać, a może nawet wymyślać nowe piosenki. Może odkryjesz, że szukał(a/e)ś czegoś innego i rzucisz granie na ukulele. Albo dojdziesz do wniosku, że granie sprawia ci ogromną przyjemność i zaczniesz występować. Kto wie.

Ciężar braków.

Kiedy koncentrujesz się na własnych brakach i słabościach, trudno ci się jest uczyć i rozwijać. Widzisz przede wszystkim to czego nie umiesz. Czujesz się przytłoczona/y. Zaczynasz, a nie kończysz. Prokrastynujesz. Robisz, ale bez przekonania. Wybierasz przypadkowe strategie, żeby działać. Takie, które mają dać efekt – nawet jeżeli robisz to z zaciśniętymi ustami.

Co daje rozwój talentów?

Przynosi satysfakcję i radość - szybciej się uczysz- lepiej koncentrujesz się na zadaniu- nie odczuwasz presji, żeby być dobrym/ą we wszystkim.

Pytania do ciebie:

Jakie są twoje talenty?
Jak z nimi pracujesz?
Jak łączysz je ze sobą?
Co robisz lepiej niż ludzie, których znasz?
Co sprawia ci przyjemność?
Kiedy lubisz siebie najbardziej?
Za co cenią cię inni ludzie?