Może zrobimy rundkę?

👀
🛌🏻

Znasz ten pomruk na sali albo na callu, kiedy ktoś proponuje, żeby zrobić rundkę na otwarcie spotkania? Słyszysz, że to nuda, że sztuczne, kto w ogóle wymyślił taki sposób rozmowy. I jeszcze mamy się zgłaszać do głosu i sobie nie przerywać? No way! Stracimy naszą spontaniczność i żywość dyskusji. Nie będziemy kreatywni. Nie lubię takich ograniczeń.

🧚🏻

Czasem słyszę też taki argument, że stracimy „naturalność” w rozmowie. Ech… cokolwiek znaczy „naturalność” w naszym naturokulturowym świecie. Rundka to tylko przykład, ale dyskusja z podobnymi argumentami może się pojawić, kiedy zechcesz wprowadzić jakąkolwiek strukturę do swoich spotkań.

🏋🏻‍♂️

Nie lubię chaotycznych spotkań zakończonych rozczarowaniem, że tak niewiele udało się zrobić. Wiem, że tracę wtedy czas. Tak, bo na spotkaniach w pracy mam zazwyczaj konkretny cel. A żeby go osiągnąć potrzebuję się umówić na jakiś sposób rozmowy.

🏄🏻‍♂️

Za to uwielbiam luźne konwersacje, kiedy wiem, że na to właśnie pora. Również ze znajomymi z pracy, ale chcę mieć jasność w czym biorę udział – czy to ploteczki czy sprint?

😉

Widzieliście film „C’mon C’mon”? Jeżeli nie, to bardzo polecam. Możesz tam zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy rozmowa dorosłych i dzieci. Dziecko traktuje rozmowę jako wolny przepływ emocji, myśli i działania, jako sposób na lepsze poznanie się przez bycie razem. Dorośli najczęściej spotykają się, żeby wymienić informacje i skutecznie z nimi działać. Jedno nie jest gorsze od drugiego. Fajnie jak te różne sposoby rozmawiania są obecne w twoim życiu i fajnie jak ty możesz decydować czego potrzebujesz w danym momencie.

🌋

Jeżeli nie umówisz się na coś z pozostałymi osobami, konwersacja może potoczyć się „jak zawsze”, a twoja grupa zacznie odtwarzać utarte schematy. Co może się wydarzyć?

🌋
👉🏻

Mężczyźni będą mówić więcej i dłużej niż kobiety. Niestety nadal trening społeczny wspiera ekspresyjność osób definiujących się jako mężczyźni.

👉🏻

Osoby dominujące, bardziej wygadane, ekstrawertyczne będą nadawać rytm dyskusji.

👉🏻

Osoby wyżej w hierarchii będą mówić więcej niż pozostałe. Szczególnie w miejscach, w których przyjęte jest, że tak to wygląda.

👉🏻

Osoby potrzebujące więcej czasu i uważności będą miały trudność ze znalezieniem dla siebie miejsca w dyskusji.

💡

Odpowiedzią na to nie są tylko struktury wspomagające rozmowę takie jak rundki, ale samo zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób rozmawiasz.

🧩

Jaką rolę zazwyczaj zajmujesz w grupowej rozmowie?

🧩

Czego potrzebujesz, żeby się dobrze poczuć?

🧩

Czego unikasz?

🧩

Eksperymentujesz ze strukturami czy idziesz na żywioł?