Hasło "wypalenie zawodowe" może być mylące. Kojarzy się z poczuciem braku sensu, motywacji, niedopasowaniem do roli... w pracy. Tak jakby dało się wydzielić to na sztywno i powiedzieć: o zobacz, tutaj nie działa kawałek, ale nie przejmuj się, wymienimy go. Będzie Pani / Pan zadowolona / y.
Kiedy sama przechodziłam "wypalenie zawodowe", swoje pierwsze kroki skierowałam do osób zajmujących się doradztwem zawodowym. Wiedziałam czego chcę, czego nie chcę, co potrafię a co nie... w pracy. Przynajmniej taki mi się wydawało. Szukanie nowej roli nie posuwało się do przodu. Potrafiłam powiedzieć, gdzie chcę aplikować i po co, jakie zlecenia zdobywać, ale to się nie działo. Potrzebowałam zajrzeć głębiej, albo spojrzeć szerzej
Otrzeźwieniem było dla mnie spotkanie z coachem, który wysłuchał mnie, a potem powiedział: Ola, ty się trzymasz tej pracy rękami i nogami. Przeżywasz to co się wydarzyło i oczekujesz zmiany wokół. Pytanie, czy to jest możliwe w tym miejscu? Czy jesteś gotowa to puścić? Czy wiesz co robisz dobrze, a z czym masz trudności? Czy wiesz jakie sytuacje cię uruchamiają do działania, a jakie do refleksji, a co cię wkurza i blokuje... w życiu?
Nie wiedziałam. Nikt mnie wcześniej o to nie pytał. A jak pytał to odpowiadałam "z głowy".
Co było później? Rezygnacja z pracy, uczenie się nowych ról, eksperymentowanie, błędy, porażki, znowu eksperymentowanie. Na początku szło jak po grudzie. Zastanawiałam się dlaczego. Potrzebowałam czasu, żeby zrozumieć oraz osoby, która pozwoli mi przez przejść przebranżowienia, który de facto okazał się procesem przeformułowania wielu relacji, sposobów działania, nawyków, przekonań. O wiele większą zmianą niż zakładałam.
Jeżeli ciężko ci w aktualnej pracy, chcesz ją zmienić albo już zmieniasz, nie wiesz czy chcesz, ale niedobrze ci się robi na myśl o wstaniu rano z łóżka, być może potrzebujesz:
zrozumieć co się wydarzyło dotychczas na twoim polu zawodowym i zobaczyć czego się nauczyłaś / eś
akceptować siebie doświadczającą /ego różnych emocji i czerpać z nich ważne dla ciebie informacje
przeformułować negatywne wzory myślenia
mieć dostęp do innej perspektywy
zmniejszyć napięcie i niepokój związane z szukaniem nowej roli w życiu
nazwać i przede wszystkim odczuć swoje mocne strony poprzez rozwijanie relacji coachka-klient/ka
puścić wodze fantazji, żeby złapać sens twojego działania na tej planecie... nie tylko w pracy (w końcu wiele / u z nas pracuje tak intensywnie, że większość życia spędza w pracy).